Róża – kwiat miłości

Róże są najbardziej znanymi kwiatami na świecie. Każda kobieta marzy o dużym bukiecie czerwonych róż. To kwiaty, które najczęściej sobie wręczamy i to z przeróżnych okazji, czy to z okazji imienin, urodzin, Walentynek, rocznicy ślubu czy Dnia Kobiet. Pięknie wyglądają w bukietach, ale także doskonale prezentują się solo.

Gatunki róż

Obecnie róże występują w około dwustu gatunkach. Możemy je spotkać na całym globie, chociaż najwięcej gatunków spotkamy w Azji a szczególnie w Chinach. To właśnie tam rośnie najwięcej dziko występujących gatunków. 

Wśród naturalnie występujących kwiatów znajdziemy tylko te o barwie białej, różowej i czerwonej. Natomiast w kwiaciarniach spotkamy róże we wszystkich możliwych kolorach, ale to już nie zasługa natury. 

Dzika róża 

Większość gatunków znanych róż bierze się właśnie od niej. Jej właściwości uznawane są przez medycynę, nie bez przyczyny wiele osób pije napary z dzikiej róży. Towarzyszy nam przede wszystkim w okresie przeziębieniowym ze względu na bardzo dużą zawartość witaminy C. Dlatego warto zebrać owoce róży własnoręcznie i ususzyć. W zimie będziemy mieć doskonały suplement do walki z wirusami.

Kosmetyki różane 

Róże są bardzo często wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Olejek różany pozyskiwany z płatków róż jest bardzo pożądany i potrafi naprawdę dużo kosztować. Jest jednym z najdroższych olejków eterycznych, a wszystko to wynika ze skomplikowanego procesu pozyskiwania. Róże a dokładnie pięć ton ich płatków dają kilogram olejku.

Róże w kosmetykach to nie tylko piękny zapach, ale przede wszystkim bardzo dobre nawilżenie. Dlatego warto pomyśleć, czy z zagranicznej podróży do Bułgarii czy Maroka nie przywieźć olejku rożanego, który wzmocni moc naszych kosmetyków.

Symbolika róż 

Już w Antyku starożytni łączyli kwiat róży z Afrodytą boginią miłości i przez setki lat symbol róży był obecny w kulturze i sztuce. Najczęściej róże utożsamia się z miłością, ale także z trudnościami które ze sobą niesie, gdyż nie ma róży bez kolców.

Jednocześnie róże utożsamiane są z dobrobytem i szczęśliwym życiem, bo dobrze jest kiedy ktoś ma życie usłane różami. Ale też w symbolice nie zapominamy, że róże mają kolce i nie zawsze jest tak, jakbyśmy chcieli.